Tematy
Numeru
10 (luty) 2006

W ZWIĄZKU

Nowe władze Klub Kosmetyczek

TARGI, WYSTAWY

Kobieta piekna i waleczna Mistrzowskie paznokcie

STRESZCZENIA WYKŁADÓW

Makijaz nastolatki Nastolatka u kosmetyczki

TEMAT SEZONU

Proof... not promises Te szalone lata 20 Matrioszki i wampy Nowy sezon - nowe
trendy w paznokciach

INSPIRACJE

Szarość, papierosy i kolor

MAKIJAŻ

Błysk czy transparencja?

ZDROWIE I URODA

Uroda spod skalpela Eliksir wiecznej młodości Wszystko o kolagenie

Wszystko o kolagenie

Budowa kolagenu

Wyróżniająca cechą kolagenów jest budowa znacznej części cząsteczki w postaci superhelisy lewoskrętnej, utworzonej z trzech łańcuchów polipeptydowych, które owijają się wokół wspólnej osi (przypominającej kształtem trójżyłową linę).

Trzy skręcone spiralnie łańcuchy polipeptydowe tworzą razem superhelisę i stanowią podstawę struktury przestrzennej, jest wynikiem składu aminokwasowego łańcuchów polipeptydowych. Istotną jego cechą jest powtarzająca się sekwencja trzech rozgałęzionych aminokwasów BCAA. Najczęściej powtarzającą się sekwencją w kolagenie jest Gly-Pro-Hyd. Hydroksyprolina gwarantuje stabilność kolagenu. Przy jej powstawaniu konieczna jest vitamina C.

WPŁYW HORMONÓW NA SYNTEZĘ

W obrocie kolagenu uczestniczą hormony przyspieszające syntezę kolagenu, takie jak:

- hormony tarczycy - estrogeny - androgeny - parathormon
- hormon wzrostu i czynniki wzrostowe.

Destrukcyjnie działają:

- hormony kory nadnerczy (glikokortykoidy) - progesteron oraz somastostatyna.

Proces obrotu kolagenu w warunkach fizjologicznych zostaje zachwiany w okresie przekwitania u kobiet i u mężczyzn. Wówczas zaczynają przeważać procesy destrukcyjne nad procesami odtwarzania. Rozpoczyna się proces starzenia się tkanek miękkich i kości.

Słowo kolagen wywodzi się z języka greckiego: cola - klej oraz genno - rodzić. "Klejodajny" - określenie to oddaje funkcję kolagenu. Jest on białkiem, które "klei", "spaja" elementy komórkowe, prowadząc do formowania z nich tkanek.

Występuje on we wszystkich narządach, służąc jako substancja spajająca komórki. Włókna kolagenowe wbudowywane są w elementy narządowe, stanowiąc skomplikowane struktury błon zewnątrz - i śródnarządowych, takich jak otrzewna, opłucna, osierdzie, oraz narządów takich jak: serce, nerki, płuca, wątroba, naczynia, kości, narząd wzroku i oczywiście skóra.
Komórki są otoczone przez substancję pozakomórkową określaną jako "tkanka łączna". Substancja ta zawiera trzy główne grupy cząstek biologicznych:

  • białka strukturalne (kolagen, elastyna, fibrylina)
  • białka swoiste
  • proteoglikany.

Kolagen jest typowym białkiem tkanki łącznej. Jest to nazwa grupy białek fibrylarnych (włóknistych) występujących powszechnie w organizmach ludzi i zwierząt. Kolagen jest najważniejszym białkiem w organizmie, ponieważ stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego i 70% masy białek skóry. Odpowiada on wraz z elastyną za sprężystość, elastyczność i jędrność skóry.

Cechuje się dużą odpornością na urazy mechaniczne.

Przez cały okres naszego życia to olbrzymie białko pozostaje w stałej wymianie, określonej obrotem kolagenu. Kolagen dojrzały (zużyty, ten który spełnił już swoją funkcję) ulega degradacji i natychmiastowemu odtwarzaniu dzięki aktywności fibroblastów i chondrocytów.Kolagen - prawda czy fałsz?

Ostatnie dwa lata zaowocowały pojawieniem się na rynku aż pięciu firm które zajmują się produkcją i dystrybucją kolagenu ze skór ryb Tołpyga.

Każda firma głosi że jej kolagen jest jedyny i prawdziwy. A jaka jest prawda?

Wszystkie te firmy wywodzą się o grupy naukowców którzy opracowali na Uniwersytecie Gdańskim metodę uzyskiwania kolagenu rybiego.

Kolejne pytanie to w jaki sposób uzyskali patenty i certyfikaty na produkt uzyskany na uczelni państwowej?

Kolagen jako podstawowe białko organizmu człowieka zajmuje, w zależności od narządu, od 30 do 70% białka ogólnego. W szczególności skóra, która zawiera do 70% kolagenu, z wiekiem traci na możliwości syntezy endogennego kolagenu, a co za tym idzie traci na sprężystości, staje się cieńsza i pojawiają się zmarszczki. Ten proces zaczyna się już około 25 roku życia. Kosmetologia współczesna do dzisiaj wykorzystuje kolagen bydlęcy, który podaje się w iniekcjach celem uzupełnienia braków w syntezie własnego kolagenu. Jest to zabieg, związany z ryzykiem choroby wściekłych krów (BSE), stąd duże zainteresowanie kolagenem otrzymywanym ze skór rybich. Jak już wspominałem po 20-25 roku życia organizm człowieka traci zdolność syntezy własnego kolagenu i zaczyna się proces starzenia skóry. Główny wpływ na ten stan ma promieniowanie otoczenia (UVA, UVB), używki, właściwe odżywianie pod okiem dietetyka, a więc spożywanie produktów z dużą zawartości antyoksydantów, bioflawonoidów, błonnika i witaminy E zamiast używek typu czy alkohol oraz cechy genetyczne i bieżąca pielęgnacja skóry.

Co robi kolagen z ryb dla naszego organizmu?

Jako cząsteczka białka o dużej wielkości, nie przenika on przez skórę, tylko tworzy na jej powierzchni proteinową osłonę, która zapobiega nadmiernej utracie wody i daje w ten sposób możliwość właściwego nawilżenia skóry, a co za tym idzie ujędrnienie i wygładzenie skóry.


Schemat budowy kolagenu jako suprhelissa Gly- Pro-Hyd w postaci hydroksyproliny oraz zdjęcie włókien kolagenu.

Dodatkowo aminokwasy i polipeptydy, które mają okazję wnikania do skóry właściwej, wspomagają syntezę własnego (endogennego) kolagenu.

Firmy chwalą się tym że ich kolagen ma właściwości lecznicze w stosunku do wielu chorób zwyrodnieniowych, kolejne pytanie to dlaczego ten preparat nie uzyskał certyfikatu leku?

Na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznych badań i wyników działania kolagenu ze skór ryb Tołpyga. Trzeba też przyznać, że efekty stosowania żelu kolagenowego są widoczne tylko nie ma na jego działanie potwierdzenia i wytłumaczenia naukowego.

Generalnie badania w niezależnych laboratoriach wykazały wiele pozytywnych efektów stosowania kolagenu, a w szczególności:

1. nawilża i ujędrnia skórę
2. spowalnia proces jej starzenia
3. wygładza i rozjaśnia blizny
4. wygładza zmarszczki
5. wzmacnia skórę piersi brzucha i pośladków

Są to efekty nie do pogardzenia, niestety nie nadąża za tymi efektami wyjaśnienie dlaczego kolagen ze skór ryb Tołpyga tak działa. Istnieje wstępna teoria, która zakłada, że po nałożeniu na skórę kolagenu następuje jego rozkład, a pewne sekwencje aminokwasów stymulują produkcję endogennego kolagenu wyrażającego się wyżej wspominanymi efektami.

Bardzo ważną informacją jest fakt, że kolagen z ryb jest hypoalergicznym, a w związku z tym żel kolagenowy mogą stosować osoby z różnymi uczuleniami skórnymi.

Na bazie informacji o skutkach działania kolagenu należy stwierdzić, że kolagen ze skór ryb jest bezpieczny i warto go zastosować w celu odbudowy skóry.

mgr Jarosław A. Węgorzewski

KOSMETYKA PROFESIONALNA 10/2006

projekt i wykonanie: studioimpuls & zendesign