Tematy
Numeru
10 (luty) 2006

W ZWIĄZKU

Nowe władze Klub Kosmetyczek

TARGI, WYSTAWY

Kobieta piekna i waleczna Mistrzowskie paznokcie

STRESZCZENIA WYKŁADÓW

Makijaz nastolatki Nastolatka u kosmetyczki

TEMAT SEZONU

Proof... not promises Te szalone lata 20 Matrioszki i wampy Nowy sezon - nowe
trendy w paznokciach

INSPIRACJE

Szarość, papierosy i kolor

MAKIJAŻ

Błysk czy transparencja?

ZDROWIE I URODA

Uroda spod skalpela Eliksir wiecznej młodości Wszystko o kolagenie

Uroda spod skalpela

Kosmetologia i chirurgia plastyczna mają wiele wspólnego, choć metody i oczekiwane efekty są zupełnie inne.

Zabiegi estetyczne takie jak kuracja botox znajdują zastosowanie wtedy, kiedy klastyczne, nieinwazyjne metody wydają się nie przynosić oczekiwanego efektu. I na odwrót - utrzymanie i podtrzymanie dobrego rezultatu operacji wymaga zazwyczaj stałego wykonywania zabiegów kosmetycznych.
Atrakcyjny i młody wygląd jest uważany za warunek powodzenia w życiu zawodowym i osobistym. Starzenie się nie jest już postrzegane jako naturalny i nieodwracalny proces, lecz jako przypadłość, którą należy zatrzymać, a najlepiej cofnąć. Z tego powodu z roku na rok wzrasta zainteresowanie zabiegami z zakresu chirurgii estetycznej. W 2004 w Stanach Zjednoczonych wykonano ponad 1,7 miliona zabiegów z tej dziedziny, co stanowi światowy rekord. Ta liczba oznacza, że co dwusetny Amerykanin ma wykonaną w danym roku operację plastyczną. Szczególnie intensywny wzrost popularności operacji estetycznych notowany jest u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Coraz większa dostępność gabinetów chirurgicznych sprawia, że z roku na rok zwiększa się liczba kobiet i mężczyzn decydujących sie na poddanie zabiegom powiększenia i plastyki piersi, odsysania tkanki tłuszczowej czy spalania tłuszczu, plastyki powłok brzusznych, face liftingu, plastyki powiek oraz wielu innych.
Nowe zjawisko to tzw. turystyka medyczna. Pacjenci z krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych decydują się na odbycie dalekich podróży w celu podania się zabiegom upiększającym, po bardziej przystępnych cenach. Tego typu wyjazdy połączone są niejednokrotnie ze zwiedzaniem lub wypoczynkiem w danym kraju. Dzięki tego typu ofercie turyści mogą wrócić do swojej pracy i znajomych bez obawy, że zostanie rozpoznana przyczyna poprawy ich wyglądu. Jednym z krajów będących celem tego rodzaju turystyki jest w ostatnich latach Polska. Wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej zwiększyło wiarygodność naszych lekarzy w oczach zagranicznych pacjentów.
Od zarania dziejów ludzie poszukiwali środków i sposobów mogących poprawić urodę. Pierwsze próby wykonywania zabiegów operacyjnych mających na celu poprawę wyglądu podejmowane były już w starożytnym Egipcie, Indiach czy Rzymie. Dopiero jednak wystąpienie w XV wieku w Europie epidemii kiły, w której przebiegu dochodziło do znacznego oszpecenia twarzy, spowodowało znaczny wzrost zainteresowania operacjami, mającymi przywrócić prawidłowy wygląd. W tym czasie opracowano pierwsze metody leczenia zniekształceń nosa. Nie były to zabiegi łatwe. Zabieg korekcji nosa opisany w 1597 przez włoskiego chirurga Tagliacozziego trwał 20 dni. Należy pamiętać, że w tamtych czasach nie znano jeszcze antybiotyków i leków przeciwbólowych. W związku z tym leczenie wiązało się dużymi dolegliwościam, ryzykiem infekcji czy nawet śmierci.
Chirurgia estetyczna jaką znamy obecnie, zrodziła się w pierwszych latach XX wieku po I wojnie światowej. Ten konflikt zbrojny spowodował powstanie ogromnej liczby nowych urazów i zniekształceń, zmuszając chirurgów do eksperymentowania i opracowania nowych metod leczenia. Dzięki ówczesnym doświadczeniom możliwe stało się wykonanie pierwszych zabiegów upiększających. W tym samym okresie nastąpił gwałtowny rozwój
kinematografii. To spowodowało jednoczesne określenie i upowszechnienie ogólnie akceptowanych kanonów kobiecego
piękna. Twarze popularnych gwiazd filmowych stały się znane. Z kolei konieczność utrzymania przez nie atrakcyjnego i pięknego wizerunku wymusiła rozwój współcześnie rozumianej chirurgii estetycznej. Zbliżenia stosowane podczas kręcenia planów filmowych, w celu lepszego ukazania emocji na twarzach aktorów, bezlitośnie obnażały wszelkie niedoskonałości ich wyglądu. Zmusiło to wielu z nich do skorzystania z usług chirurgów plastyków w celu usunięcia objawów starzenia. Już pierwsze światowe gwiazdy filmowe, takie jak Greta Garbo, Marlena Dietrich i Rita Hayworth, poddały się zabiegom chirurgicznym. Nawet ideał kobiecego piękna, za jaki uznawana była Marilyn Monroe, miała wykonane operacje nosa, szczęki i piersi.
Do tej pory Hollywood i Los Angeles stanowią największe ośrodki chirurgii estetycznej, z największą liczbą chirurgów plastyków na głowę ludności. Także obecnie superprodukcje rodem z Hollywood ustanawiają i rozpowszechniają na całym świecie obowiązujące kanony piękna.
Jednak nie zawsze tak było, w przeszłości wzorcem piękna były osoby o wysokim statusie majątkowym i socjalnym. Kiedy większość kobiet i mężczyzn musiała pracować pod gołym niebem, żeby móc wyżywić swoje rodziny, za piękne uważano kobiety o bladej skórze i pulchnych kształtach. Obecnie, kiedy większość z nas pracuje zamknięta w ścianach biurowców, za atrakcyjną uchodzi szczupła, opalona sylwetka. Ma być ona sygnałem wskazującym na to, że stać nas na wakacje i częsty wypoczynek.
Z upływem czasu zmieniał się również stosunek społeczeństwa do osób, które poddały się zabiegom z zakresu chirurgii estetycznej. To, co niegdyś było powodem do wstydu i było skrzętnie ukrywane, obecnie staje sie przedmiotem rozmów w towarzystwie i wyznań przed kamerami telewizji. Powstało wiele filmów dokumentalnych, seriali i reality shows, dotyczących operacji plastycznych. Programy te cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Wiele gwiazd, znanych z ekranów kina czy telewizji, publicznie przyznaje sie do poprawiania swojego wyglądu przy pomocy chirurga. Jedną ze znanych osób, która miała wykonanych kilka operacji plastycznych, jest piosenkarka i aktorka Cher. Podobnie Pamela Anderson powszechnie prezentuje przed kamerami zmiany w kształcie swojego ciała.
Obecnie zainteresowanie chirurgią estetyczną jest większe niż kiedykolwiek. Stałe doskonalenie technik operacyjnych i wzrost umiejętności lekarzy pozwala na uzyskiwanie coraz lepszych rezultatów, przy jednoczesnym ciągłym zmniejszaniu ryzyka związanego z zabiegiem. Należy jednak pamiętać, że sama operacja nie decyduje o tym, czy zaczniemy inaczej postrzegać
osobę, która poddała się zabiegowi. Dla wielu osób równie istotne, co atrakcyjny wygląd, są cechy charakteru, które w harmonii z sylwetką stanowią prawdziwe piękno.
Pamiętajmy, że prawdziwe piękno jest wtedy, gdy pochodzi z naszego wnętrza. Niekiedy trzeba je tylko stamtąd wydobyć.

dr Jarosław Stańczyk

KOSMETYKA PROFESIONALNA 10/2006

projekt i wykonanie: studioimpuls & zendesign