Tematy
Numeru
10 (luty) 2006

W ZWIĄZKU

Nowe władze Klub Kosmetyczek

TARGI, WYSTAWY

Kobieta piekna i waleczna Mistrzowskie paznokcie

STRESZCZENIA WYKŁADÓW

Makijaz nastolatki Nastolatka u kosmetyczki

TEMAT SEZONU

Proof... not promises Te szalone lata 20 Matrioszki i wampy Nowy sezon - nowe
trendy w paznokciach

INSPIRACJE

Szarość, papierosy i kolor

MAKIJAŻ

Błysk czy transparencja?

ZDROWIE I URODA

Uroda spod skalpela Eliksir wiecznej młodości Wszystko o kolagenie

Mistrzowskie paznokcie

Każdego roku wiosną odbywają się Polskie Mistrzostwa Modelowania Paznokci (NAIL DESIGN), organizowane przez ZWIĄZEK PRACODAWCÓW-WYSTAWCÓW KOSMETYKI PROFESJONALNEJ, będące eliminacjami do Mistrzostw Europy w Düsseldorfie.

Punktacja maksymalna Kryterium Elementy kryterium
Formowanie
10 1. Forma Taka sama dla wszystkich paznokci, kształt dowolny.
10 2. Jednakowa dla wszystkich paznokci. Wybrana długość dowolna.
Technika i sposób pracy
10 3. Nałożony tips, szablon, musi z obu stron objąć linie boczne naturalnego paznokcia. Nie może być szerszy, ani zbyt głęboko spiłowany. Linie boczne pojedynczych paznokci muszą przebiegać równolegle wobec siebie.
10 4. Paznokieć musi być równomiernie opracowany. Krzywa C widziana z przodu i z boku musi być jednakowa i w tym samym, właściwym miejscu (równomierny tunel).
10 5. Na skórze, pod paznokciami i na wale paznokciowym nie powinno być resztek kleju i materiałów utwardzających. Przejście między tipsem a naturalnym paznokciem winno być niewidoczne. Z przodu zaokrąglenie paznokcia (tunel) musi odpowiadać kształtowi linii C.
10 6. Paznokcie należy wymodelować równomiernie. Materiał utwardzający winien być przy wale paznokciowym cienko opracowany i w minimalnej od niego odległości. Wolny brzeg paznokcia powinien być cienki jak włos (tzw. linia włosa).
5 7. Biały wolny brzeg paznokcia (french manicure) na obu rękach winien być uformowany jednakowo głęboko, nie powinny występować na nim żadne cienie. Linia uśmiechu na wszystkich paznokciach powinna mieć taką samą formę. Nowością jest zabieg usuwania zmarszczek, którego efekt jest znacznie trwalszy niż w przypadku tradycyjnych terapii z użyciem kremów.
Wykończenie
5 8. Nałożony materiał utwardzający musi być transparentny, bez widocznych pęcherzyków powietrza czy śladów pilnika. Wymagany jest idealny połysk.
5 9. Cała polakierowana powierzchnia paznokcia powinna stanowić jednolitą gładką powierzchnię. Ślady lakieru nie powinny być widoczne na skórze ani pod paznokciami.
10. 10. Wymodelowane paznokcie winny przypominać paznokcie naturalne. Długość i kształt powinny być dobrane do dłoni. Uszkodzenia i zaczerwienienia wpływają negatywnie na ogólną ocenę. Paznokcie powinny być wymodelowane profesjonalnie i długotrwale.
Imprezie tej zawsze towarzyszą emocje związane przede wszystkim z jakością sędziowania. Przyjrzyjmy się zatem kryteriom ocen stosowanym zarówno podczas mistrzostw w Düsseldorfie, jak i w Warszawie, w myśl których najwyżej oceniane mają zostać perfekcyjnie wymodelowane i opracowane paznokcie obu rąk.

Kryteria wydają się być dość jasne, chociaż nie precyzują wielu istotnych elementów, które mają bardzo istotne znaczenie na Mistrzostwach Europy. Mowa tutaj o:

  • linii stresu (stress point) oraz o lunuli (półksiężycu), których regulamin w ogóle nie zawiera
  • długości - z jednej strony pkt 2. mówi o dowolności w jej doborze, z kolei pkt 10., że winna być ona dobrana do wielkości dłoni
  • krawędziach bocznych - czy muszą, czy też nie, być proste, aż do wolnego brzegu wału paznokciowego, żadna z krawędzi nie może być uformowana wyżej niż pozostałe
  • krzywej C - na ile winna ona być zbliżona do okręgu, jaki właściwy procent okręgu winna zawierać (ideałem jest 35-40%)
  • białym wolnym brzegu paznokcia - na ile jego długość winna być proporcjonalna do długości pozostałej różowej części płytki paznokciowej (ideałem jest 1 : 1ub 1 : 1), niewłaściwym jest szary półcień powstały na granicy pomiędzy białą a różową częścią płytki paznokciowej
  • "linii uśmiechu" - białego wolnego brzegu paznokcia, która powinna być poprowadzona mocno owalnie, nawet bardziej, niż jest wyznaczona przez naturalny paznokieć oraz przebiegać jednolicie na wszystkich paznokciach
  • powierzchni - która winna być wymodelowana bez zagłębień i nierówności, co dotyczy również warstwy spodniej płytki, na której nie powinny być widoczne nierówności, powstałe np. przez błędne zamocowanie szablonu
  • lakierowaniu zarówno linii włosa - czy należy ją lakierować czy też nie - jak i pozostałej powierzchni z uwzględnieniem faktu, iż między wałem paznokciowym a powierzchnią lakierowaną nie może pozostać nawet wąska, jasna niepolakierowana przestrzeń
  • wyglądzie ogólnym - z jednej strony wymodelowane paznokcie winny przypominać paznokcie naturalne, z drugiej zaś - wymagana jest mocna krzywizna w kształcie tunelu. Tej ostatniej nie można uzyskać przy stosunkowo krótkich paznokciach, z kolei bardzo długie paznokcie mogą w ocenie niektórych jurorów nie wyglądać naturalnie.

Oceny jurorów bywają diametralnie różne. Co jest powodem takiej sytuacji? Moim zdaniem brak rozdziału technik modelowania paznokci. Oddzielne mistrzostwa winny być dla techniki akrylowej na szablonie, oddzielne dla żelu na szablonie, a także oddzielne dla tzw. techniki tip and overlay french, czyli modelowania żelem bądź akrylem na tipsie. Taki podział obowiązuje już na mistrzostwach w Ameryce Północnej oraz Azji.

Jak najszybciej powinno się wprowadzić takie standardy na Mistrzostwach w Europie, a w konsekwencji i w Polsce.
Antoni Bilons

KOSMETYKA PROFESIONALNA 10/2006

projekt i wykonanie: studioimpuls & zendesign