Tematy
Numeru
10 (luty) 2006

W ZWIĄZKU

Nowe władze Klub Kosmetyczek

TARGI, WYSTAWY

Kobieta piekna i waleczna Mistrzowskie paznokcie

STRESZCZENIA WYKŁADÓW

Makijaz nastolatki Nastolatka u kosmetyczki

TEMAT SEZONU

Proof... not promises Te szalone lata 20 Matrioszki i wampy Nowy sezon - nowe
trendy w paznokciach

INSPIRACJE

Szarość, papierosy i kolor

MAKIJAŻ

Błysk czy transparencja?

ZDROWIE I URODA

Uroda spod skalpela Eliksir wiecznej młodości Wszystko o kolagenie

Makijaż nastolatki

Cóż może zdobić twarz nastolatki bardziej niż uśmiech i sama młodość ?

Trudno się dziwić, że młode dziewczyny, wzrastając w czasach wielkiego powrotu kultu piękna, pragną dodać sobie blasku. Sklepy wabią pomysłowymi reklamami, często z udziałem ślicznych modelek, a kolorowe magazyny pełne są porad, jak poprawić swoją urodę. Mimo dostępu do dobrych kosmetyków i wskazówek specjalistów, młode dziewczęta, stawiając pierwsze kroki w drodze ku doskonałości, popełniają liczne błędy, często nie wiedząc, jaki makijaż jest odpowiedni w ich wieku oraz zapominając, że sztuka makijażu jest dziedziną, której również trzeba się nauczyć.

Higiena i pielęgnacja twarzy

Nastolatka, tak jak dorosła kobieta, musi pamiętać, że najpiękniejsze tło dla kosmetyków kolorowych stanowi zdrowa i zadbana cera. Higiena i pielęgnacja specjalistycznymi środkami jest nieodzowna, ponieważ właśnie w okresie pokwitania występuje nadczynność gruczołów łojowych, sprzyjająca powstawaniu wykwitów skórnych. Dziewczyna, u której pojawiły się zmiany ropne, powinna stosować się do zaleceń kosmetyczki i dermatologa. Trzeba też pamiętać o zasadzie, że im bardziej zainfekowana skóra, tym mniej kolorowych kosmetyków powinno się na niej znaleźć! Przyciągną one niepotrzebnie uwagę i z pewnością nie poprawią wizerunku. Trzeba poczekać na pozytywne rezultaty kuracji, a w międzyczasie korzystać z dostępnej w aptekach szerokiej gamy podkładów i korektorów o właściwościach bakteriobójczych. Makijaż można jedynie uzupełnić maskarą na rzęsach, beżowym cieniem i niezbyt jaskrawym błyszczykiem. Dziewczęta cieszące się ładną cerą mogą pozwolić sobie na więcej kolorów, ale powinny zdawać sobie sprawę z różnic w makijażu wynikających z ich wieku. Makijaż codzienny dla młodszych nastolatek

Codzienny makijaż gimnazjalistki powinien być niemal niewidoczny. Kryjący podkład nie jest wskazany, chyba że do złagodzenia wyraźnego rumieńca. Wybierać należy lekkie fluidy, idealnie współgrające z kolorytem skóry. Najczęściej wystarczy punktowo zastosowany i dobrze wklepany korektor, także na cienie pod oczami. Oczy wydadzą się większe, jeśli ich właścicielka podda się pierwszej depilacji brwi. Istotne jest, żeby zabieg ten wykonała profesjonalna kosmetyczka. Kreska na oku będzie w szkole zbyt wyzywająca i lepiej z niej zrezygnować. Ta sama uwaga dotyczy cieni na powiekach i różu. Rzęsy można pokryć transparentną odżywką lub, delikatnie, jedną warstwą tuszu, ale nie czarnego. Usta dziewczynka może malować szminką pielęgnującą lub transparentnym błyszczykiem. Na nadmiernie błyszczącą strefę T najlepiej podziałają matujące papierki, bowiem puder będzie zbyt widoczny. Dziewczęta jednak chętnie eksperymentują z kolorowymi kosmetykami i trzeba przyznać, że nastolatki wyglądają najładniej w nasyconych pigmentami oraz połyskujących cieniach.

Na dyskotekę

Bardziej urozmaicone makijaże zarezerwowane są na specjalne okazje, takie jak np. dyskoteka. Do powyższej propozycji makijażu dziennego dziewczęta mogą dodać np: opalizujące, pastelowe cienie, najlepiej pokrywając jednokolorowym cieniem ruchomą część górnej powieki. Z cieniem na górnej powiece ładnie będzie harmonizowała delikatna kreska w tym samym kolorze, poprowadzona przy linii rzęs na dolnej powiece. Zamiast cieniem można też rozświetlić spojrzenie samą kredką, obrysowując nią oko tuż przy rzęsach cieniutką kreską, którą należy delikatnie rozetrzeć. Kredka może być pastelowa lub szara, ale nie czarna. Jeszcze subtelniej będą wyglądały małe kropeczki wstawione między rzęsami. Dziewczęta które wybiorą makijaż oka błyszczykami powinny zrezygnować z kresek. Rzęsy mogą być pociągnięte wydłużającą maskarą, ale nadal lepiej unikać czarnego koloru. Na specjalną okazję usta mogą być umalowane jasnymi, pastelowymi błyszczykami. Małe usta ładnie powiększą płynne błyszczyki z opalizującymi opiłkami.

Na wakacje

Taki wesoły i kolorowy makijaż sprawdzi się też na wakacjach. Dodatkowo, opaloną skórę upiększy odrobina pudru brązującego lub rozświetlacza na kościach policzkowych. W wakacyjnej kosmetyczce może się też znaleźć złoty cień, którym można ocieplić nie tylko powieki. Latem, kiedy skóra bardziej się poci, lepiej jest stosować kosmetyki wodoodporne, ale należy pamiętać, że one też nie gwarantują utrzymania make-upu przez cały dzień. Zamiast jednak martwić się jego stanem lub ciągle poprawiać, lepiej go zdecydowanie zminimalizować.
Ograniczenia w zastosowaniu makijażu niosą wszelkie ekstremalne warunki i trzeba pamiętać, że nawet wodoodporna maskara może się przemieścić pod wpływem chlorowanej wody w basenie, a zwykły błyszczyk nie zastąpi mrozoodpornej szminki, kiedy szalejemy na snowbordzie lub na nartach. W takich okolicznościach najistotniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie skóry całej twarzy przeznaczonymi do sytuacji preparatami.

Makijaż permanentny

Te spośród starszych nastolatek, które pragną być umalowane niezależnie od okoliczności, przestrzegam przed podjęciem pochopnej decyzji o wykonaniu karboksyterapii. Jest to ciekawa propozycja, ale kierowana do dojrzałych kobiet, które dobrze znają swoją twarz i pragną zachować jej określony wizerunek na wiele lat.

Makijaż dla starszych nastolatek

Starsza nastolatka, np. maturzystka, w odróżnieniu od swojej koleżanki z gimnazjum, może cieszyć się większą swobodą zarówno w codziennym makijażu, jak i tym na specjalne okazje. Twarz równomiernie pokryta lekkim, np. matującym podkładem, i delikatnie oprószona transparentnym pudrem, nie powinna wzbudzić protestów nauczycieli, o ile podkład nie będzie zbyt ciemny i widoczny. Dziewczyny lubiące opalony wygląd, zamiast solarium, powinny wybrać kremy samoopalające i brązujące pudry. Wszystko to jednak należy stosować z umiarem,
bowiem ciemna skóra dodaje lat. Do szkoły powieki można umalować cieniami z gamy beżów i szarości. Można łączyć dwa kolory, lekko modelując oko, lub pokryć jednym cieniem tylko ruchomą część górnej powieki. Odrobinę cienia można umieścić tuż pod rzęsami, na zewnętrznym brzegu dolnej powieki. Brwi rosnące w różnych kierunkach warto wygładzić żelem. Rzęsy powinny być delikatnie wytuszowane. Na ustach najlepiej sprawdzi się pielęgnacyjny błyszczyk lub, przy małych ustach, popularne obecnie błyszczyki powiększające. Konturówki i szminki, zwłaszcza ciemne, wymagają dużej wprawy podczas wykonywania makijażu ust oraz częstej kontroli w ciagu dnia. Make-up może być uzupełniony różem w odcieniu truskawkowym lub brzoskwiniowym, a całość delikatnie przypudrowana. Jednak zgodnie z obecnymi trendami w makijażu, powinien on być niezmiernie delikatny i niezmieniający rysów twarzy. Młoda dziewczyna nie powinna sprawiać wrażenia, że spędziła cały poranek na jego wykonaniu.

Makijaż na imprezę

Na dyskotekę w szkole lub w klubie również nie powinno się wykonywać zbyt ciężkiego make-upu, szczególnie gdy ma się delikatną urodę blondynki. Nawet samo wytuszowanie rzęs przyniesie wówczas duży efekt. Zbyt jasne brwi warto podkreślić cieniem o ton lub dwa ciemniejszym od ich naturalnego koloru. Kreska wokół oka może być zrobiona brązową lub grafitową miękką kredką i roztarta gąbeczką. Można ją, dla lepszego utrwalenia, pokryć ciemnym cieniem, uważając, by drobiny cienia nie ubrudziły twarzy. Przy wykonywaniu klasycznego smoky-eyes należy bardzo dokładnie rozmalować cień, a w wewnętrznych zagłębieniach oczu umieścić plamki jasnego cienia. Przy tym makijażu możemy wprowadzić czarną kreskę do środka oka. Przy takim śmiałym wykończeniu oka, makijaż ust powinien być raczej ograniczony do beżowego lub brudnoróżowego błyszczyka, bądź też pomadki w kredce. Delikatny róż i rozświetlający lub matujący puder dopełni reszty.

Na bal maturalny lub studniówkę

W życiu młodej dziewczyny zdarzają się sytuacje takie jak bal maturalny lub studniówka. Każda dziewczyna chciałaby wyjątkowo ładnie wyglądać i dodatkowo mieć pewność, że makijaż przetrwa wiele godzin. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas oddanie się w ręce wykwalifikowanej makijażystki, która najtrafniej dobierze makijaż do urody nastolatki i odpowiednio go utrwali.

I już na koniec...

Wszystkie kobiety, także te najmłodsze, powinny cieszyć się swoją naturalną urodą. Jednak odpowiednio dobrany do wieku i precyzyjnie wykonany make-up, z pewnością w dużym stopniu nas upiększa i z tego powodu warto zgłębiać tajniki sztuki wizażu. Indywidualny makijaż każdej twarzy powinien w dyskretny sposób podkreślać jej piękno i tuszować wszelkie niedoskonałości. W żadnym razie nie powinien natomiast stanowić maski, za którą będzie schowana osobowość właścicielki. Dlatego najważniejszą radą dla nastolatek jest zachowanie umiaru w stosowaniu kosmetyków upiększających. Radzę również jak najczęściej zasięgać rady specjalistów od wizażu. Przekażą oni nowicjuszkom informacje, jak dbać o tę najważniejszą wizytówkę kobiety - jej twarz.

Irena Skolasińska

KOSMETYKA PROFESIONALNA 10/2006

projekt i wykonanie: studioimpuls & zendesign